Włókno szklane to materiał kompozytowy składający się z włókien szklanych (tkanina) i utwardzonej sztucznej żywicy (polimer).
Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na chemikalia i warunki atmosferyczne, niską wagą i dobrymi właściwościami higienicznymi. Jako żywice stosuje się epoksydy lub tworzywa termoplastyczne. Czasami używa się również angielskiej nazwy fiberglass lub skrótu GRP (Glass Reinforced Plastic). Fiberglass zrewolucjonizował żeglarstwo dzięki swoim właściwościom - to mocny, elastyczny i stosunkowo lekki materiał, który łatwo poddaje się kształtowaniu.
Jest najczęściej zastosowany w paddleboardingu w piórach i trzonkach wioseł oraz w masztach żagli.
Produkty i półprodukty z włókna szklanego powstają poprzez malowanie lub natryskiwanie żywicy do formy (lub na formę tzw. "kopyto"). Włókna szklane mogą być dodawane do warstwy żywicy ręcznie, zwykle w postaci tkaniny, lub krótkie włókna mogą być wtapiane bezpośrednio w żywicę. Aby zapobiec przywieraniu włókna szklanego do formy, formę pokrywa się woskiem rozdzielającym lub wpierw owija cienką folią. Utwardzanie następuje samoistnie lub w podwyższonej temperaturze. Aby zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza, stosuje się formowanie próżniowe.