Po raz pierwszy na desce SUP

Jest to tłumaczenie poniższego filmu na YouTube „SUP Tips for First Timers” autorstwa SUP-ACA.ORG.

Stand Up Paddling stał się bardzo popularny w ciągu ostatniej dekady z wielu powodów. Oprócz świetnej zabawy i radości z wiosłowania chodzi o to, że w zasadzie każdy może po prostu wejść na pokład i od razu cieszyć się zabawą na wodzie. W tym artykule skupimy się na kilku wskazówkach, które pomogą Ci wiosłować lepiej i bezpieczniej.

Ale zacznijmy od początku. Chociaż SUP - Stand Up Paddling jest niezwykle bezpieczną czynnością, faktem jest, że jesteś na wodzie. Oznacza to, że jeśli coś pójdzie nie tak, może to bardzo szybko doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego noszenie kamizelki ratunkowej i leasha jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o dzieci, lub osoby nie umiejące pływać albo słabo pływające, absolutnie konieczne jest noszenie kamizelki ratunkowej! Na rynku dostępnych jest wiele kamizelek ratunkowych, które są wygodne w noszeniu, a jednocześnie nie ograniczają możliwości poruszania się. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń ratunkowych dla wiosłowania na stojąco jest tak zwany „beltpack”, nerka noszona na brzuchu, którą można po prostu napompować w razie wypadku.

Chociaż kamizelki są uważane za najważniejszy sprzęt ratujący życie, ktoś może stwierdzić, że to SUP (deska Stand Up Paddle) może cię tak naprawdę uratować. Bez deski SUP będziesz bezpośrednio w wodzie, bez możliwości szybkiego dostania się w inne miejsce. Właśnie dlatego leash – to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś mieć. Leash (smycz) łączy Cię z deską. Można go przymocować powyżej kostki lub poniżej kolana. Zawsze powinieneś mieć leash, chyba że wiosłujesz na dzikiej rzece z silnym prądem, gdzie istnieje ryzyko uwięzienia linki leasha przez kamień, brzeg lub gałąź. W przypadku wpadnięcia do wody, wiatr lub prąd mogą szybko oddzielić cię od deski. Wybiez leasha odpowiedniego dla siebie, biorąc pod uwagę otoczenie, w którym zamierzasz się pływać. Na przykład na spokojnych wodach odpowiednia jest „skręcona” linka, którą można przypiąć poniżej kolana lub powyżej kostki. Na falach lepszy jest prosty leash, który nie jest tak elastyczny, ale jeśli upadniesz, deska nie przyciągnie cię tak bardzo, co może być niebezpieczne. Ponadto skręcony leash ma również tendencję do plątania się wokół wiosła.

W poniższych sekcjach podamy kilka prostych sposobów lepszego utrzymania stabilności na desce SUP.

Postawa

Najbardziej stabilna pozycja jest wtedy, gdy nogi są szeroko rozstawione, a kolana lekko zgięte, aby mogły działać jak amortyzatory. Plecy pozostają proste.

Wzrok

Twój wzrok wpływa również na stabilność postawy. Sztuka polega na tym, aby patrzeć przed siebie na horyzont, a nie na deskę lub poruszającą się wodę.

Głowa i relaksacja

Trzymaj głowę w linii prostej, aby pozostać stabilnym. Zwłaszcza na wzburzonej wodzie odbywa się to poprzez pozostawienie ciała swobodnego i poruszanie tylko biodrami.

Zanurzone wiosło

Końcowa rada dla początkujących jest taka, że ​​wiosło musi być całkowicie zanurzone przed rozpoczęciem wiosłowania. To sprawi, że twoje działania będą tak skuteczne, jak to możliwe, a także uzyskasz lepszą stabilność na desce. Zanurzenie wiosła zapewnia również podparcie i utrzymuje cię w pozycji pionowej.


Chociaż SUP - Stand Up Paddling jest niezwykle bezpieczną czynnością, faktem jest, że jesteś na wodzie. Oznacza to, że jeśli coś pójdzie nie tak, może to bardzo szybko doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego noszenie kamizelki ratunkowej i leasha jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego bezpieczeństwa.
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com - Paddle with style

 • AQUA MARINA - deski SUP według marki
 • F2 - deski SUP według marki
 • GLADIATOR - deski SUP według marki
 • HYDRO FORCE - deski SUP według marki
 • BODY GLOVE - deski SUP według marki
 • SPINERA - deski SUP według marki
 • MOAI - deski SUP według marki
 • ZRAY - deski SUP według marki
 • SKIFFO - deski SUP według marki
 • WATTSUP - deski SUP według marki
 • COASTA - deski SUP według marki
 • STX - deski SUP według marki
 • AZTRON - deski SUP według marki
 • LOZEN - deski SUP według marki
 • AQUADESIGN - deski SUP według marki
 • ABSTRACT - deski SUP według marki
 • DELTA - deski SUP według marki
 • SIC MAUI - deski SUP według marki