Pobierz nstrukcja użytkowania kajaka pompowanego (PDF)
Zestaw kajakowy zawiera: kajak, plecak/torbę, zestaw naprawczy(w postaci np. łatki oraz klucza do zaworu), pompkę, siedzisko/a i 1x statecznik (2x statecznik w przypadku niektórych modeli). Dodatkowo, w wybranych modelach: wiosło/a, podnóżek i inne akcesoria.
Pompowanie i przygotowanie kajaka:
1. Rozpakuj kajak na odpowiedniej powierzchni, aby uniknąć jego uszkodzenia.
2. Podłącz wąż do pompki, wkręcając gwint oznaczony OUT w miejscu opisanym INF (inflate) na pompce.
3. Odkręć korek zaworu. Sprawdź, czy zawór na kajaku jest gotowy do pompowania. Zawór musi być w pozycji górnej.
4. Podłącz wąż pompki do kajaka i obróć go w prawo.
5. Jeżeli nie jest podane inaczej w instrukcji lub na kajaku, proces pompowania należy zacząć od napompowania komór bocznych do połowy ich objętości – nie mogą być twarde, ponieważ wtedy nie ułożą się one prawidłowo. Następnie przychodzi czas na podłogę kajaka, którą pompujemy już do docelowego ciśnienia. Na końcu używamy pompki do dopompowania komór bocznych.
6. Pompuj zawsze tylko do wartości wskazanej na zaworze.
7. Nigdy nie przekraczaj maksymalnego ciśnienia wskazanego na zaworze.
8. Po osiągnięciu tego ciśnienia odłącz pompę i zablokuj zawór, obracając zamknięcie (korek) zgodnie z ruchem wskazówek zegara – ochroni go to przed zabrudzeniem i przypadkowym otwarciem.
9. Jeśli nie używasz kajaka, zalecamy zmniejszenie w nim ciśnienia (do około połowy maksymalnego ciśnienia). Z powodu wysokiej temperatury powstające w nim zwiększone ciśnienie może go uszkodzić (wewnętrzne uszkodzenia struktury kajaka mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka).
10. Zamontuj siedziska w dedykowanych miejscach za pomocą pasów mocujących.
11. Jeśli w komplecie był podnóżek zamontuj go w uchwytach.
12. Ewentualnie zamontuj dodatkowe akcesoria zgodnie z przeznaczeniem np. przednią osłonę przed wodą.
13. Włóż statecznik (fin) do tyłu w skrzynkę statecznikową i zabezpiecz sworzniem blokującym. Nie uderzaj statecznikiem o dno lub brzeg, ponieważ może go to uszkodzić.
Wypompowanie kajaka:
1. Odkręć korek zaworu, naciśnij zawór i obróć go w prawo.
2. Aby opróżnić kajak całkowicie z powietrza, podłącz pompkę z gwintem IN w miejscu opisanym DEF (deflate) i usuń resztę.
Transport i przechowywanie:
Podczas transportu i przechowywania upewnij się, że kajak nie zetknie się z żadnymi ostrymi przedmiotami.
Jeśli nie używasz swojego kajaka, chroń go przed działaniem wysokich temperatur, światła słonecznego i mrozu.
Zawsze odłączaj wąż od pompki.
Uwaga:
1. Podczas pływania na kajakach noś kamizelkę ratunkową.
2. Jeśli to możliwe, wiosłuj w grupie. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki podczas wiosłowania w kajaku.
3. Zachowaj wystarczającą odległość od łodzi, desek SUP i innych pojazdów wodnych. Nie wiosłuj w wąskich kanałach i innych miejscach, w których wiosłowanie jest zakazane.
4. Stosuj się do zasad prawa wodnego obowiązującego w danym kraju bądź na danym akwenie.
5. Do pływania na rwących rzekach i innych niespokojnych wodach zalecamy stosowanie sprzętu ochronnego, zwłaszcza kasku. Uważaj na statecznik przy niskim poziomie wody.
6. Zestaw naprawczy służy do naprawy drobnych uszkodzeń. W przypadku poważniejszego uszkodzenia kajaku, zalecamy skorzystanie z profesjonalnej usługi naprawy/serwisu.
7. Wyczyść kajak po użyciu, aby zapobiec uszkodzeniu przez piasek, słoną wodę lub ekspozycję na słońce. Większość brudu można usunąć za pomocą węża ogrodowego, gąbki i łagodnego mydła. Przed przechowywaniem upewnij się, że kajak jest całkowicie suchy.
8. Produkt może być przechowywany w stanie napełnionym, ale nie umieszczaj na nim żadnych ciężkich lub ostrych przedmiotów. Nie zaleca się wieszania.
9. Przechowuj najlepiej w suchym pomieszczeniu. Zapewnij ochronę przed gryzoniami i innymi szkodnikami, ponieważ żywią się tkaniną produktu. Przechowuj produkt i akcesoria w suchym miejscu o kontrolowanej temperaturze od 0° C do 40° C.
10. Nierównomierne rozmieszczenie ludzi i ładunku w kajaku może być niebezpieczne.
11. Zwracaj uwagę podczas wychodzenia lub wchodzenia na pokład kajaka.Wchodź na środek kajaka, aby uzyskać maksymalną stabilność.
12. Nie używaj kajaka przy silnym wietrze i silnych prądach, w otwartej wodzie lub w niebezpiecznych pływach.
13. Sprawdź warunki pogodowe oraz informacje o wybranej trasie (w szczególności o jej stopniu trudności, zakazach pływania itp.) przed wypłynięciem.
14. Nie wiosłuj w warunkach powodziowych.
15. Nie używaj tego produktu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
16. Nigdy nie pozwalaj na holowanie przez inną łódź lub pojazd.
17. Stosuj się do lokalnych zasad bezpieczeństwa i przepisów dotyczących żeglugi.
18. Kajak nie jest urządzeniem ratującym życie.
19. Nie przeciągaj kajaka przez skały lub żwir, aby uniknąć uszkodzeń – przy przenoskach nieś kajak w co najmniej dwie osoby
20. Nie używaj sprężarki, CO2 lub sprężonego powietrza do napełniania. Używaj tylko zalecanych przez producenta kajaka pompek.
21. Nie śpij w kajaku będąc na wodzie.