Aby wygodnie pływać na desce SUP, należy prawidłowo ustawić wysokość wiosła.
Większość podstawowych wioseł do paddleboardów ma konstrukcję aluminiową i składa się z trzech części.
Dolna część wiosła z piórem zazwyczaj łączy się z częścią środkową za pomocą systemu zatrzasku, gdzie na jednej części znajduje się otwór, do którego pasuje ściskany trzpień z drugiej części.
Środkowa część wiosła posiada na jednym końcu wysuwany trzpień, a na drugim plastikowy zacisk, który jest urządzeniem dociskającym i pozwala na zamocowanie części z uchwytem „T” (główką) na odpowiedniej wysokości.
Złącza i zaciski wioseł różnią się w zależności od producenta, ale ich funkcja pozostaje taka sama.
Niektóre zaciski mają jedną lub dwie śruby, a właściwy nacisk uzyskuje się przez ich dokręcenie, za pomocą inbusu lub śrubokręta krzyżakowego. Niektóre dokręca się podobnie jak szybkozamykacz w rowerze - poprzez przekręcenie całej plastikowej klapki. Nie można jednak ich dokręcić za mocno, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wiosła.
Bardzo istotne jest, żeby nie wysuwać uchwytu na maksymalną długość, a najlepiej zostawić jak najdłuższą część schowaną. Wiosła podczas pracy bardzo sprężynują jeśli zostawimy za krótki odcinek w trzonku, a plastikowy zatrzask jest pierwszym miejscem, które ulega uszkodzeniu i pęka.
Ustawienie długości wiosła jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od doświadczenia, oraz stylu wiosłowania. Aby odpowiednio dobrać długość wiosła do naszego wzrostu, najprościej jest, stojąc wyciągnąć rękę pionowo do góry i ustawić długość wiosła tak, aby uchwyt „T” był na wysokości naszego nadgarstka. Wiosło powinno mieć ostatecznie długość około 10-30 cm większą niż wynosi nasz wzrost. Przykładowo osoba o wzroście 180 cm powinna ustawić wiosło na wysokość od 190 do 210 cm. Początkujący zwykle wybierają większą długość wiosła. Bardziej doświadczeni wioślarze i profesjonalni zawodnicy używają krótszego wiosła.
Większość wioseł SUP (Stand Up Paddling) jest wykręconych / zgiętych, co oznacza, że pióro jest przymocowane pod kątem do rączki. Prawidłowe trzymanie wiosła powoduje, że zakrzywione ostrze pióra jest skierowane do przodu. Należy uważać, żeby nie obracać pióra w drugą stronę.