Wybieramy wiosło do deski SUP

Większość naszych desek SUP posiada podstawowe wiosło w zestawie. Możesz to zobaczyć na grafice lub na etykiecie: WIOSŁO W ZESTAWIE.

Podstawowe wiosła są w większości wykonane z aluminiowej rękojeści i plastikowego pióra. Niektóre lepsze deski SUP mają podstawowe wiosła wykonane z włókna szklanego lub karbonu.

Wiosła Paddleboard można znaleźć w sekcji Wiosła do do deski SUP

ILOŚĆ CZĘŚCI

Wiosła są zwykle dzielone zgodnie z liczbą części, na które można je zdemontować.

Najpopularniejsze są 3-częściowe wiosła: dolna część z piórem wiosła, środkowa  i część regulowana z uchwytem wiosła. Takie wiosło jest najbardziej popularne ze względu na swoją kompaktowość.

Wiosła dwuczęściowe: składają się wyłącznie z trzonu z piórem i regulowanej części z uchwytem. W porównaniu z trzyczęściowym wiosłem nie mają środkowej części, a wiosło daje bardziej kompaktowe wrażenie.

Wiosło jednoczęściowe, wiosło stałe lub „fix”. Takie wiosła posiadają jednolitą budowę o długości około 220 cm i każdy użytkownik docina  je do wybranej długości. Następnie należy odpowiednio uszczelnić górny uchwyt. Te wiosła są świetne. Nadaje się do pływania wyczynowego czy długich wypraw. Wiosła te są również bardzo lekkie ze względu na brak połączeń i regulowanej części. Zawsze też unoszą się na wodzie.

4-częściowe wiosło lub „combo”. Jest to połączenie klasycznego wiosła do desek SUP i wiosła kajakowego. Tutaj faktycznie dostajesz dwa wiosła w jednym. W komplecie otrzymujesz 3-częściowe regulowane wiosło do wiosłowania na stojąco oraz dodatkową końcówkę z samym piórem. Po zastąpieniu regulowanej części dodatkowym piórem otrzymasz klasyczne wiosło kajakowe.

MATERIAŁ WIOSŁA

Podstawowe wiosła są w większości wykonane z aluminium i plastiku. Wadą tych wioseł jest ich waga. Zwykle wynosi około 1 kg. Należy pamiętać, że wiosła te pływają tylko przez ograniczony czas, mimo, że do środka dostaje się odrobina powietrza, tworząc kieszonkę powietrzną. Niestety nie można manipulować regulowaną częścią. Jeśli woda dostanie się do tej części, wiosło opada na dno. Dlatego zalecamy używanie specjalnego „floatera”(pływaka) kiedy kładziesz takie wiosło na dno deski. Wiosła podstawowe najlepiej używać także wtedy, gdy dzieci już nie gubią swoich wioseł podczas pływania. Dodatkowo aluminium nie sprężynuje i może się niestety nieodwracalnie zgiąć przy zastosowaniu wiosła z dużą siłą.

Innym zastosowanym materiałem jest włókno szklane. Zazwyczaj chwyt z włókna szklanego jest łączony z materiałem z tworzywa sztucznego. Pióra są lżejsze i bardziej elastyczne.

Kolejnym materiałem wykorzystywanym w produkcji wioseł jest karbon. Zaletą węgla jest jego wytrzymałość i lekkość. Ponadto karbon  można łączyć z innymi materiałami, takimi jak plastik. Materiał jest również elastyczny i dobrze się wygina.

Najlepsze wiosła jakie możemy wykorzystywać na deskach SUP, są wykonane w 100% z węgla. Takie wiosła są całkowicie wykonane z węgla. Są lekkie, solidne i elastyczne. Wiosłowanie nimi to czysta przyjemność.

DŁUGOŚĆ

Wiosła dla dzieci są krótsze i mniejsze. Chodzi o to, żeby rękojeść nie była zbyt długa dla dziecka, a pióro zbyt duże. Zalecamy stosowanie floatera (pływaka), aby uniknąć zatopienia wiosła.

Podczas regulacji wiosła przed pływaniem oprzyj pióro o ziemię, zwolnij regulowaną część i wyciągnij dłoń nad głowę. Następnie zegnij ją w łokciu. Prawidłowa długość wiosła wynosi około 15 cm nad głową.

POŁĄCZENIA W WIOŚLE

W wiosłach wieloczęściowych części są połączone za pomocą sprzęgieł. Najczęstsze jest użycie pin’ów, który pasują do wstępnie wywierconego otworu w rękojeści.

Lepsze wiosła posiadają wiele różnych połączeń. Na przykład pin i zacisk napinający. Te kombinacje są silniejsze i zapobiegają uszkodzeniom wiosła w miejscach połączeń.

ROZMIAR WIOSEŁ DLA KOBIET

Dla mniejszych użytkowników lub zawodników wyczynowych zalecamy mniejsze wiosła w rozmiarze S.

Mniejsze wiosła nadają się do wiosłowania z większą częstotliwością. Większe wiosła są wybierane natomiast przez większych i silniejszych wioślarzy.

WNIOSEK

Pamiętaj, że wiosło jest ważną częścią Twojego wyposażenia do pływania na desce SUP. Będziesz je mieć przy sobie przez cały czas wiosłowania i będzie ono miało duży wpływ na ogólne wrażenie Twojej podróży. Również od niego zależy Twoje bezpieczeństwo. Dlatego warto wybrać odpowiednie dla siebie.

Do zobaczenia nad wodą :-)

Wiosłujcie z nami!
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com - Paddle with style

 • AQUA MARINA - deski SUP według marki
 • F2 - deski SUP według marki
 • GLADIATOR - deski SUP według marki
 • HYDRO FORCE - deski SUP według marki
 • BODY GLOVE - deski SUP według marki
 • SPINERA - deski SUP według marki
 • MOAI - deski SUP według marki
 • ZRAY - deski SUP według marki
 • SKIFFO - deski SUP według marki
 • WATTSUP - deski SUP według marki
 • COASTA - deski SUP według marki
 • STX - deski SUP według marki
 • AZTRON - deski SUP według marki
 • LOZEN - deski SUP według marki
 • AQUADESIGN - deski SUP według marki
 • ABSTRACT - deski SUP według marki
 • DELTA - deski SUP według marki
 • SIC MAUI - deski SUP według marki